Brüsszeli lap: a jövő évi európai parlamenti választás a „civilizációk összecsapását” hozhatja el
2023. december 01. 10:27
A „szélsőjobb” uniós szintű előretörésétől a brüsszeli elit.
2023. december 01. 10:27
4 p
2
21
32
Mentés
Nem a Huntington-féle értelemben, de a egyfajta „civilizációs összecsapást” vizionál a Politico a jövő évi európai parlamenti választással kapcsolatban, ugyanis az elmúlt időszakban több olyan választási eredmény született és folyamat indult el Európában, amely aggodalommal tölti el a brüsszeli fősodort.
A lap szerint a jobboldali pártok jól láthatóan egyre több országban érnek el politikai sikereket. Akár a választási eredményekre, akár a népszerűségi mutatókra tekintünk, egyfajta új tendencia figyelhető meg.
Az érintett pártok évtizedek óta folytatott kampányolásuknak eredményeként most áttérnek a középmezőnybe.
Geert Wilders talán csak a jéghegy csúcsa
A holland politikus váratlan választási győzelme után az európai elitek idegesen figyelik a folyamatokat és keresik a jeleket arra vonatkozóan, hogy mi várható – ideértve további meglepetés győzelmeket a jobboldali jelöltek részéről.
Majdnem egy tucat európai országban, beleértve Franciaországot és Németországot, a keményvonalas, bevándorlásellenes pártok, néhányuk Wildeersnél is szélsőségesebb, jelenleg az élen állnak a közvélemény-kutatásokban vagy szorosan második helyen vannak”
– írja a lap. A konfliktusok kapcsán a szabálytalan migráció ellenőrzése és az állandó megélhetési válság nem újdonság. Azonban ami újdonság, az az Izrael és a Hamász közti háború, amely az európai országok többségében komoly feszültségeket keltett.
Marine Le Pen. Fotó: Horacio Villalobos Corbis/Getty Images
A három legfontosabb felajtóerő: migráció, terrortámadások, gazdasági problémák
Nem rég választást nyertek a populista erők Argentínában, és Németországban az AFD az egyik legnépszerűbb párt – mutat rá cikkében a Politico, felidézve, hogy Hollandiában nyert Wilders, Franciaországban pedig Marine Le Pennek minden oka megvan arra, hogy bizakodva nézzen a jövő felé a Politico szerint.
Mint felidézik :Le Pen – aki 2022-es szembeszállásán elnyerte a szavazatok 41 százalékát Emmanuel Macron elnökkel szemben – javában vezet a közvélemény-kutatásokban. Az október 30-án közzétett Ifop-felmérés szerint a volt ügyvéd a következő elnökválasztás második fordulójába kerülhet, 6 százalékponttal megelőzve hipotetikus közép-jobboldali riválisát, az volt miniszterelnök Édouard Philippe-ot.
A HVG cikkéből kiderül: egy Valenciában élő megkérdezettel előfordult, hogy egy idős néni „előreengedte a boltban, amikor csak kevés dolgot vásárolt”. Nem semmi! Francesca Rivafinoli írása.
Mindezt a szigorúbb uniós bevándorlási politikával magyarázza a Politico, a dolog szépséghibája, hogy ahol tényleg csökkent a határsértések száma, azok a nem EU-tag balkáni országok.
A néhány nappal korábban Magyar Pétertől elhangzott vádakkal kritizálta a kormány családbarát és nyugdíjasokat támogató intézkedéseit. Azóta inkább törölte magát a Facebookról.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 32 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sober
2024. január 09. 05:52
"A holland politikus váratlan választási győzelme után az európai elitek idegesen figyelik a folyamatokat és keresik a jeleket arra vonatkozóan, hogy mi várható"
mér hát ki aza ejrópaji elit? ja, és még idegesek is!! hú akkor nagyon jól alakul minden!
EZEK 100% HOGY NEM NORMÁLISAK! SZÓ SZERINT NEM NORMÁLISAK! HÁT EZEK A BARMOK AZT HISZIK H A NÉP VAN ÉRTÜK ÉS NEM FORDITVA! ELKÉPESZTŐ BARMOK! HAJRÁ NEM EJRÓPAJI ELIT!!!